Belka
Piątek, 29 Marca 2024   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

NBP: nowa moneta kolekcjonerska NBP: "70-lecie Kultury Paryskiej" (komunikat)

Data publikacji: 2017-08-09, Data modyfikacji: 2017-08-09
A A AWydrukDrukuj  
 

- NBP informuje:

W czwartek 10 sierpnia 2017 roku Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł, upamiętniającą 70-lecie Kultury Paryskiej.

- Kiedy w czerwcu 1947 roku ukazał się pierwszy numer „Kultury", nikt nie przypuszczał, że narodził się jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych i politycznych powojennej emigracji. (...) Na linię polityczną „Kultury", budowaną w opozycji do większości środowisk emigracyjnych, największy wpływ obok samego Giedroycia miała publicystyka Juliusza Mieroszewskiego. Przekonywał w niej, że uzyskanie - po prognozowanym rozpadzie ZSRR - suwerenności Ukrainy, Litwy i Białorusi (ULB) stanowi jeden z fundamentów bezpieczeństwa geopolitycznego Rzeczypospolitej.(...) Przemycane do Polski - najczęściej w formie miniaturowych wydawnictw - kolejne numery „Kultury" oraz książki (...) należały do najbardziej poszukiwanych lektur. Dzięki nim Polacy mogli się zetknąć z wolną od komunistycznej cenzury twórczością takich postaci jak Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz, Marek Hłasko, Stefan Kisielewski, Leopold Tyrmand czy Leszek Kołakowski - pisze w folderze emisyjnym prof. dr hab. Antoni Dudek.

Rewers monety przedstawia portret Jerzego Giedroycia z profilu na tle maszyny do pisania stojącej na biurku redaktora, z wkręconą w nią kartką papieru z napisem „70-LECIE KULTURY PARYSKIEJ". Na awersie monety widnieją okładki „Kultury" i „Zeszytów Literackich" - najbardziej znanych, opiniotwórczych pism wydawanych przez Instytut Literacki - oraz stałe elementy monety: wizerunek orła, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, nominał, napis: Rzeczpospolita Polska oraz rok emisji. Moneta zaprojektowana przez Annę Wątróbską-Wdowiarską wyemitowana zostanie w nakładzie do 15 tys. sztuk i będzie można ją zakupić w cenie 110 zł w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner. Więcej informacji na jej temat można znaleźć w folderze numizmatycznym.

NBP jest wyłącznym emitentem polskich znaków pieniężnych.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP - w tym kolekcjonerskie - są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją. Kolejna emisja zaplanowana jest na 21 sierpnia - banknot kolekcjonerski upamiętniający 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Wizerunki monety w wysokiej rozdzielczości: www.nbp.pl/monety

Wizerunki banknotu w wysokiej rozdzielczości: www.nbp.pl/banknoty

Kontakt dla mediów: Biuro Prasowe NBP, e-mail [email protected], tel. +48 22 185 20 12

Kontakt dla kolekcjonerów: e-mail [email protected], tel. +48 22 185 91 59 lub 22 185 13 03

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść - z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

 

kom/ mgost/, Źródło artykułu: NBP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat gostyniński – powiat zachodniej części województwa mazowieckiego z siedzibą w Gostyninie. W skład powiatu wchodzą gminy: Gostynin, Pacyna, Sanniki i Szczawin Kościelny zajmując powierzchnię 615,56 km².

Atrakcje przyrodnicze powiatu stanowią: Oz gostyniński, rezerwaty przyrody (Dybanka, Dolina Osetnicy i Drzewce) i park krajobrazowy oraz jeziora pojezierza gostynińskiego. Do najsłynniejszych zabytków zaliczane są między innymi: Zamek Gostyniński, Pałac w Ratajach, Zespół dworski z zespołem parkowym w Czarnowie, gotycko-renesansowy kościół parafialny pod wezwaniem św. Stanisława w Luszynie, klasycystyczny zespół pałacowy w Luszynie, neorenesansowy zespół pałacowy w Skrzeszewach oraz ruiny zespołu dworskiego w Modelu.

Powiat gostyniński leży na trasie międzynarodowego szlaku rowerowego EuroVelo R2 łączącego Galway w Irlandii z Moskwą.

Przez powiat przebiega droga krajowa nr 60.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola